Az Amazon Web Services (AWS) 2025. február 27-én jelentette be az Ocelot nevű kvantumszámítástechnikai chipet, amely akár 90%-kal csökkentheti a kvantumhibajavítás költségeit a jelenlegi megközelítésekhez képest. A Kaliforniai Műszaki Egyetemen található AWS Kvantumszámítási Központ által fejlesztett chip jelentős áttörést jelent a hibatűrő kvantumszámítógépek építésében, amelyek képesek megoldani olyan problémákat, amelyek túlmutatnak a mai hagyományos számítógépek képességein.
Az Ocelot chip alapvetően új megközelítést alkalmaz az ún. "cat qubit" technológiát használva, amely eredendően elnyomja a hibák bizonyos formáit, csökkentve a kvantumhibajavításhoz szükséges erőforrásokat. Úgy véljük, hogy ha gyakorlati kvantumszámítógépeket akarunk készíteni, a kvantumhibajavításnak kell az első helyen állnia. Ezt tettük meg az Ocelottal, - nyilatkozta Oskar Painter, az AWS kvantumhardver igazgatója. A chip két integrált szilícium mikrochipből áll, mindegyik körülbelül 1 cm² területű, és 14 alapvető komponenst tartalmaz, beleértve öt adatqubitet, öt pufferkört az adatqubitek stabilizálásához, és négy további qubitet a hibák észlelésére. Az AWS kutatói szerint az Ocelot architektúrán alapuló rendszer akár 90%-kal kevesebb erőforrást igényel a hagyományos kvantumszámítástechnikai megközelítésekhez képest.
Bár az Ocelot jelenleg még csak prototípus, az AWS továbbra is jelentős összegeket fektet a kvantumkutatásba. Oskar Painter kiemelte, hogy ez csak a kezdet, még számos fejlesztési fázison kell átmenniük a chipeknek. Az AWS szakértői szerint a jövőben az Ocelot-technológiával készült chipek akár 80%-kal olcsóbbak lehetnek a jelenlegi megoldásoknál, mivel kevesebb erőforrást igényelnek a hibajavításhoz. Ez a költséghatékonyság várhatóan öt évvel is lerövidítheti az üzletileg is használható kvantumszámítógépek kifejlesztésének idejét.
Források:
1.
2.

3.