EN

Az algoritmikus alkotmányosság perspektíváit és korlátait vizsgálja a Szentgáli-Tóth Boldizsár vezetésével indult Lendület projekt

Az algoritmikus alkotmányosság perspektíváit és korlátait vizsgálja a Szentgáli-Tóth Boldizsár vezetésével indult Lendület projekt
Forrás: DALL·E 3

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpontban Szentgáli-Tóth Boldizsár vezetésével 2024-től új Lendület kutatócsoport kezdi meg működését, amely az algoritmikus alkotmányosság kereteit és korlátait vizsgálja. Az ötéves projekt az MI és az alapvető jogok kapcsolatrendszerét elemzi.

A kutatás az algoritmikus alkotmányosságot olyan szabályozási és szakpolitikai törekvések együtteseként definiálja, amelyek hidat kívánnak építeni a jelenlegi, emberekre szabott jogi keretek és a minden korábbinál több emberi tulajdonsággal rendelkező nem-humán szereplők megjelenése között. A program az MI alkotmányos integrációját három szinten vizsgálja: normatív szabályok megalkotása, soft law dokumentumok kidolgozása és bírósági értelmezési eszközök fejlesztése révén. A projekt hipotézise szerint a túl szigorú MI-szabályozás gátolhatja a technológiai innovációt, ezért a rugalmasabb megoldások, mint például a jogértelmezés előnyben részesítése indokolt az alapjogvédelem területén. A kutatás három esettanulmányon keresztül vizsgálja ezt a feltevést: 1) Az igazságszolgáltatásban már működő MI-alapú szoftverek gyakorlatának elemzése (különös tekintettel az észt, brazil és kínai modellekre), 2) A véleménynyilvánítás szabadságának új kihívásai a deepfake technológiák és a dezinformáció korában, 3) A környezetvédelem és erőforrás-elosztás MI-alapú megoldásainak alkotmányos vonatkozásai.

A projekt módszertani újítása, hogy a bírói felülvizsgálati teszteket az MI sajátosságaihoz igazítja, figyelembe véve az MI öt kulcsfontosságú jellemzőjét: a gépi tanulás folyamatát, az átláthatatlanságot (black box effect), a korlátozott működést, a rugalmasság hiányát és a generatív MI által felvetett speciális kihívásokat. A kutatás végeredményeként olyan értelmezési keretek kidolgozása várható, amelyek egyensúlyt teremtenek a technológiai fejlődés ösztönzése és az alapjogok védelme között, miközben reflektálnak az MI-alkalmazások intenzitására, kockázataira és az emberi felügyelet szükséges mértékére.

Források:

  1. "Az algoritmikus alkotmányosság perspektívái és korlátai" c. Lendület 2024 pályázat kutatási terve
  2. Huszonegy Lendület-kutatócsoport indul 2024-ben