A Semmelweis Egyetem kutatói 2025. április 8-án közzétett tanulmányukban demonstrálták, hogy az OpenAI GPT-4o modellje 93%-os pontossággal képes felismerni az aknét és a rosaceát, míg a Google Gemini Flash 2.0 modellje mindössze 21%-ban azonosította helyesen ugyanezeket a bőrbetegségeket. A tudományos vizsgálat során a kutatók olyan páciensek fotóit használták, akiknél szakorvosok korábban már diagnosztizálták ezeket a bőrproblémákat. A mesterséges intelligencia teljesítménye jelentős előrelépést jelenthet a bőrgyógyászati önellenőrzés területén, bár a szakértők hangsúlyozzák, hogy a végleges diagnózis felállítása és a kezelés előírása továbbra is bőrgyógyász szakorvos feladata marad.
A vizsgálat során a GPT-4o minden esetben (100%) adott valamilyen betegségmeghatározást, és kiemelkedő pontossággal azonosította a kórképeket: akne esetében 91%-os, rosacea esetében pedig 100%-os találati arányt ért el, valamint más betegségeket szinte soha nem kevert össze ezekkel. Az akne és a rosacea rendkívül gyakori bőrproblémák, amelyek jelentősen ronthatják az életminőséget. Diagnosztizálásuk azonban nem mindig egyszerű, mivel a tüneteik sokszor hasonlóak, – hangsúlyozta dr. Kiss Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának adjunktusa, a tanulmány levelező szerzője. Az altípusok meghatározása már komolyabb kihívást jelentett a rendszer számára: az akne altípusait 55%-ban, a rosacea altípusait pedig 50%-ban találta el helyesen. Minket is meglepett, mennyire jól teljesített a ChatGPT. A betegek sokszor szkeptikusak az MI használatát illetően, és az orvosok sem mindig bíznak ezekben az eszközökben. Ezért is tartottuk fontosnak, hogy tudományos vizsgálatban mérjük fel, valójában mire képesek, – nyilatkozta dr. Kiss Norbert.
A kutatás globális vonatkozásban is jelentős, mivel világszerte növekszik a bőrgyógyászati ellátás iránti igény, miközben a szakorvosok száma korlátozott – az Egyesült Királyságban 100 ezer lakosra mindössze 1, Görögországban 11,4 bőrgyógyász jut. A szerzők véleménye szerint a mesterséges intelligencia hosszú távon csökkentheti az időt, amíg a beteg ellátáshoz jut, ezzel segítve az állapotrosszabbodás megelőzését. Dr. Bánvölgyi András, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika Általános és Teledermatológiai Ambulancia vezetője kiemelte, hogy a végleges diagnózis felállítása és a vényköteles gyógyszerek felírása továbbra is a bőrgyógyász szakorvos feladata marad. Dr. Mehdi Boostani, a tanulmány első szerzője hozzátette, hogy ezért fontos a lakosság megfelelő tájékoztatása, hogy mindenki felelős döntést tudjon hozni, amikor mesterséges intelligencia segítségével ellenőrzi bőre állapotát.
Források:
1.

2.

3.
