A Meta és az OpenAI között kiéleződött a harc az AI kutatókért és szakemberekért. A Meta 2025 júniusában 8 OpenAI kutatót csábított el két hét alatt, míg az OpenAI erre saját tehetséggondozó programjával válaszolt, amelynek keretében évi 30 kezdőt vesznek fel 210.000 dolláros éves fizetéssel. Mark Zuckerberg személyesen azonosította a megcélzott OpenAI szakembereket, és a jelentések szerint közel 100 millió dolláros bónuszokat ajánlott fel nekik.
A tehetségekért folytatott háború tovább mélyült, amikor a Meta 14 milliárd dollárt fizetett a Scale AI 49%-os részesedéséért 2025 júniusában, és annak alapítóját, Alexandr Wangot a vállalat új szuperintelligencia-laboratóriumának vezetésével bízta meg. A Meta AI-csapatába olyan kiemelkedő szakembereket csábított, mint Trapit Bansal, Shuchao Bi, Huiwen Chang, és Ji Lin többek között az OpenAI-tól, a DeepMindtól és a Google-től. Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója „őrültnek" nevezte a Meta toborzási taktikáját, és figyelmeztetett, hogy a pénz önmagában nem elegendő a legjobb szakemberek megszerzéséhez, hozzátéve, hogy amit a Meta csinál, nagyon mély kulturális problémákhoz fog vezetni.
Az OpenAI válaszul a tehetséggondozásra összpontosít hatnapos, teljes munkaidős fizetett rezidencia programján keresztül, amely a fizika vagy az idegtudomány területéről érkező kutatóknak kínál utat az AI iparágba, ahelyett, hogy már eleve az AI-kutatással foglalkozó szakembereket toborozna. Míg a hat számjegyű fizetés az amerikai munkavállalók felső 5%-ába helyezi az OpenAI rezidenseit, ez mégis rendkívül kedvező ár az AI világában, ahol egyes cégek kilenc számjegyű bónuszokat dobálnak. A szakértői becslések szerint világszerte mindössze körülbelül 2000 olyan szakember van, aki képes a nagy nyelvi modellek és a fejlett AI-kutatás határainak kitolására, ami az iparágat a tehetségek szűkösségével küzdő helyzetbe hozza.
Források:
1.

2.

3.
