EN

A DeepSeek és az AI energiahatékonysága: valódi előrelépés a fenntarthatóság felé?

A DeepSeek és az AI energiahatékonysága: valódi előrelépés a fenntarthatóság felé?
Kép: Feepik - Frolopiaton Palm

A kínai DeepSeek mesterséges intelligencia vállalat 2025 januárjában bemutatta új chatbotját, amely állításuk szerint a versenytársakénál jóval alacsonyabb költséggel és energiafelhasználással működik. Ez jelentős áttörést jelenthet a mesterséges intelligencia környezeti terhelésének csökkentésében, hiszen a jelenlegi adatközpontok a globális villamosenergia 1-2%-át fogyasztják el a Nemzetközi Energiaügynökség szerint.

A DeepSeek technológiája mindössze 5,6 millió dollárból épült fel, szemben az amerikai tech óriások milliárdos befektetéseivel. A Goldman Sachs előrejelzése szerint az adatközpontok energiaigénye 2030-ra 160%-kal növekedhet, és a globális áramfelhasználás 4%-át teheti ki. Ezt támasztja alá, hogy jelenleg egyetlen ChatGPT lekérdezés közel tízszer annyi áramot használ, mint egy Google keresés. Paul Deane, a University College Cork szakértője szerint: a mesterséges intelligenciának hatalmas, mondhatni féktelen energiaétvágya van.

A szakértők szerint a DeepSeek hatékonyabb technológiája új irányt szabhat az iparágnak, különösen mivel egyes lekérdezések akár okostelefonokon is futtathatók lennének, kiváltva az adatközpontok használatát. David Rolnick, a McGill Egyetem professzora azonban figyelmeztet, hogy a társadalomnak át kell gondolnia az AI-használat valódi szükségességét, mivel nem világos, hogy a DeepSeekhez és ChatGPT-hez hasonló algoritmusok használata az esetek többségében valódi előnyökkel jár-e a nem AI-alapú megközelítésekhez képest.

Források:

What does DeepSeek mean for AI’s environmental impact? – DW – 01/30/2025
With new US firm Stargate announcing a half trillion-dollar investment in artificial intelligence, and China’s DeepSeek shaking up the industry, what does it all mean for AI’s environmental impact?

2.

Is DeepSeek really better for the environment than ChatGPT and Gemini?
Some are touting the Chinese app as the solution to AI’s extreme drain on the energy grid. Is it accurate?

3.

DeepSeek says it built its chatbot cheap. What does that mean for AI’s energy needs and the climate?
Chinese artificial intelligence startup DeepSeek stunned markets and AI experts with its claim that it built its immensely popular chatbot at a fraction of the cost of those made by American tech titans.