A kínai DeepSeek mesterséges intelligencia vállalat 2025 januárjában bemutatta új chatbotját, amely állításuk szerint a versenytársakénál jóval alacsonyabb költséggel és energiafelhasználással működik. Ez jelentős áttörést jelenthet a mesterséges intelligencia környezeti terhelésének csökkentésében, hiszen a jelenlegi adatközpontok a globális villamosenergia 1-2%-át fogyasztják el a Nemzetközi Energiaügynökség szerint.
A DeepSeek technológiája mindössze 5,6 millió dollárból épült fel, szemben az amerikai tech óriások milliárdos befektetéseivel. A Goldman Sachs előrejelzése szerint az adatközpontok energiaigénye 2030-ra 160%-kal növekedhet, és a globális áramfelhasználás 4%-át teheti ki. Ezt támasztja alá, hogy jelenleg egyetlen ChatGPT lekérdezés közel tízszer annyi áramot használ, mint egy Google keresés. Paul Deane, a University College Cork szakértője szerint: a mesterséges intelligenciának hatalmas, mondhatni féktelen energiaétvágya van.
A szakértők szerint a DeepSeek hatékonyabb technológiája új irányt szabhat az iparágnak, különösen mivel egyes lekérdezések akár okostelefonokon is futtathatók lennének, kiváltva az adatközpontok használatát. David Rolnick, a McGill Egyetem professzora azonban figyelmeztet, hogy a társadalomnak át kell gondolnia az AI-használat valódi szükségességét, mivel nem világos, hogy a DeepSeekhez és ChatGPT-hez hasonló algoritmusok használata az esetek többségében valódi előnyökkel jár-e a nem AI-alapú megközelítésekhez képest.
Források:

2.

3.