A 2025 március elején debütált Manus, a vuhani Butterfly Effect startup által fejlesztett általános mesterséges intelligencia ügynök, globális figyelem középpontjába került, olyan befolyásos tech személyiségek dicséreteivel, mint Jack Dorsey Twitter-társalapító és Victor Mustar, a Hugging Face termékvezetője.
Az önmagát "a világ első általános AI-ügynökének" nevező platform több AI modellt (köztük az Anthropic Claude 3.5 Sonnet-et és az Alibaba Qwen finomhangolt verzióit) használ önálló ügynökök formájában, amelyek széles feladatkörben képesek autonóm munkavégzésre. A Manus ár-érték aránya kiemelkedő: a 36Kr kínai médiacég jelentése szerint a Manus feladatonkénti költsége körülbelül 2 dollár, ami csupán egytizede a ChatGPT DeepResearch költségének. A Manus legfőbb technikai újdonságát a „Manus's Computer" funkció jelenti, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ne csak megfigyeljék az AI-ügynök tevékenységét, hanem bármikor be is avatkozzanak a folyamatba.
A rendszer különféle online kutatási feladatokban jeleskedik, de gyakran találkozik akadályokkal fizetőfalak és CAPTCHA blokkok esetében. A MIT Technology Review tesztje alapján a Manus jobb eredményeket nyújt, mint a ChatGPT DeepResearch bizonyos feladatok esetében, de műveleteinek befejezéséhez hosszabb időre van szüksége. Felhasználói tesztek alapján platform leginkább olyan elemző feladatokra alkalmas, amelyek kiterjedt kutatást igényelnek az interneten, de korlátozott hatókörrel rendelkeznek, ami jól mutatja a rendszer specializálódását a komplex, de jól körülhatárolt internetes kutatási feladatokra.
A szolgáltatás jelenleg meglehetősen korlátozott elérhetőségű – a várólistán szereplők kevesebb mint 1%-a kapott meghívókódot – és olyan kihívásokkal küzd, mint a gyakori összeomlások és rendszer-instabilitás, különösen nagy szövegblokkok feldolgozásakor. A Manus árazási modellje két szintet kínál: a kezdő csomag havi 39 dollárért 3900 kreditet biztosít, míg a professzionális változat 199 dollárért havi 19 900 kreditet nyújt.
Források:
1.

2.

3.
