EN

Kína kihasználatlan AI adatközpontjai milliárdokat pazarolnak

Kína kihasználatlan AI adatközpontjai milliárdokat pazarolnak
Kép: Getty Imges via Unsplash

A kínai AI infrastruktúra fellendülés, amely ChatGPT 2022 végi megjelenése után kezdődött, összeomlóban van, és a kormányzat által támogatott több mint 150 adatközpont jelentős része – a források szerint akár 80%-a – most üresen áll. Az országos törekvés, hogy mesterséges intelligencia technológiai vezetővé váljanak, nagyrészt kihasználatlan létesítményekhez vezetett, és a GPU szerver bérleti árak rekord alacsony szintre zuhantak, egy Nvidia H100 szervert tartalmazó 8 GPU-s konfiguráció havi bérleti díja a korábbi 180 000 jüanról (~25 000 dollár) 75 000 jüanra (~10 000 dollár) csökkent.

2023-2024 során Kína több mint 500 új adatközpontot jelentett be, amelyekből legalább 150 már működőképes a Kínai Kommunikációs Ipari Szövetség Adatközpont Bizottsága (China Communications Industry Association Data Center Committee) szerint. A projektek sok esetben tapasztalatlan résztvevők, például MSG gyártó Lotus vagy a textilgyártó Jinlun Technology irányításával készültek, és gyakran figyelmen kívül hagyták a valós keresletet vagy a technikai megvalósíthatóságot. Jimmy Goodrich, a RAND Corporation technológiai vezető tanácsadója szerint a kínai AI ipar növekedési fájdalma nagyrészt a tapasztalatlan szereplők – vállalatok és helyi önkormányzatok – eredménye, amelyek felugrottak a hype vonatra, és olyan létesítményeket építettek, amelyek nem optimálisak a mai igényekre. Az infrastruktúra problémáit tovább súlyosbította a DeepSeek R1 megjelenése, amely átrendezte a piacot, mivel hasonló teljesítményt kínál, mint az OpenAI o1, de jelentősen alacsonyabb költséggel.

A nehézségek ellenére a kínai központi kormány továbbra is elkötelezett az AI infrastruktúra fejlesztése mellett, és várhatóan beavatkozik a küszködő adatközpontok átvételével és szakértőbb üzemeltetőknek történő átadásával. Alibaba 50 milliárd dollárt, míg a ByteDance 20 milliárd dollárt tervez befektetni GPU-kba és adatközpontokba a következő években, miközben az USA-ban hasonló törekvések zajlanak az 500 milliárd dolláros Stargate projekt keretében, amelyet az OpenAI, a Softbank és az Oracle kezdeményezett a fejlett adatközpontok építésére.

Források:

1.

China built hundreds of AI data centers to catch the AI boom. Now many stand unused.
The country poured billions into AI infrastructure, but the data center gold rush is unraveling as speculative investments collide with weak demand and DeepSeek shifts AI trends.

2.

China’s AI data center boom goes bust: Rush leaves billions of dollars in idle infrastructure
Tens of billions invested, billions lost.

3.

AI boom in China or is the AI ​​bubble bursting now? Hundreds of new data centers are empty
📊 The AI ​​boom in China picks up speed, but also carries risks. 🏭 Many new data centers remain unused and raise questions. 🌐 Is the infrastructure now oversized? 🤖 Experts analyze the increasing development dynamics. 📉 Is there a threat of overheating or even the collapse? 💾 The AI ​​market changes rapidly and unpredictable. 🌏 What role does China play in global competition? 💡 Innovation meets challenges here. 🔍 A deep insight into opportunities and possible dangers. 📈 How will this trend develop long -term?