EN

EuroStack: az EU digitális szuverenitási stratégiája

EuroStack: az EU digitális szuverenitási stratégiája
Kép: Freepik - EyeEm

Az Európai Unió 2025. február 13-án elindította az EuroStack kezdeményezést, amely egy átfogó, 300 milliárd eurós stratégiát kínál Európa digitális függetlenségének megteremtésére a következő évtizedben. A terv célja, hogy kezelje azt a kritikus helyzetet, amelyben jelenleg Európa digitális infrastruktúrájának és technológiáinak több mint 80%-a importból származik, ami rendszerszintű sebezhetőséget okoz és akadályozza a régió innovációs képességét és szuverenitását.

Az EuroStack kezdeményezés konkrét stratégiát kínál Európa versenyképességének megerősítésére, amely kiterjed a kritikus nyersanyagok biztosítására, a félvezetőgyártás megerősítésére (célként kitűzve a globális kínálat 20%-ának elérését olyan központokkal, mint Drezda és Eindhoven), reziliens digitális hálózatok fejlesztésére és egy szuverén MI-felhő létrehozására. A terv része egy 10 milliárd eurós Európai Szuverén Technológiai Alap létrehozása a nyílt forráskódú, föderált rendszerek fejlesztésére – olyan elosztott, összekapcsolt digitális infrastruktúrákra, amelyek együttműködnek, miközben megőrzik a decentralizált jellegüket és csökkentik a függőséget egyetlen szolgáltatótól – valamint egy "Vásárolj európait" törvény bevezetése a hazai technológiák előnyben részesítésére. Francesca Bria, a kezdeményezés egyik vezetője szerint: Az EuroStack a mi holdraszállási pillanatunk – az euró és az egységes piac digitális evolúciója, amely stratégiai szükségszerűség Európa kritikus digitális infrastruktúráinak és ellátási láncainak biztosításához, a tehetségek vonzásához, az őshonos technológiák fejlesztéséhez és a demokratikus értékek fenntartásához.

A kezdeményezés célja Európa értékvezérelt, polgárközpontú innovációs vezető szerepének kialakítása, amely valódi alternatívát kínál az amerikai és kínai modellekkel szemben. Ugyanakkor kritikusok, köztük Marco Fioretti, figyelmeztetnek, hogy amerikai érdekek túlságosan befolyásolhatják a EuroStack vízióját, ami veszélyeztetheti az európai digitális függetlenség eredeti célját. A EuroStack végrehajtására egy Európai Digitális Infrastruktúra Konzorcium (European Digital Infrastructure Consortium, EDIC) létrehozását javasolják, amely lehetővé tenné a tagállamok számára az erőforrások hatékony egyesítését, a transzformatív digitális projektekbe való befektetést, közös szabványok kialakítását és az EU-n belüli interoperabilitás biztosítását.

Források:

1.

New EuroStack Report Launched: A Bold Vision for Europe’s Digital Sovereignty
On 13 February 2025, the UCL Institute for Innovation and Public Purpose (IIPP) launches the highly anticipated “EuroStack – A European Alternative for Digital Sovereignty” report, providing a comprehensive roadmap for Europe to achieve digital sovereignty and competitiveness.

2.

EuroStack: Europe’s path to digital independence?
The EuroStack initiative aims to reduce Europe’s technological dependency through European solutions — but is the budget sufficient?

3.

Is Eurostack’s ‘European Alternative’ Too Guided by America’s Vision? - FOSS Force
Eurostack’s “European alternative for digital sovereignty” is filled with ideas and solutions that seem to come straight out of the US.

4.

The Quest for European Technological Sovereignty: Building the EuroStack | TechPolicy.Press
Europe can act as a catalyst for change by advocating for a sustainable and democratic digital economy, writes Francesca Bria.

5.

EuroStack – A European alternative for digital sovereignty - PubAffairs Bruxelles
The EuroStack initiative presents a bold vision for Europe’s digital future, aiming to establish the continent as a leader in digital sovereignty. This comprehensive strategy seeks to foster innovation, strengthen strategic autonomy, and build inclusive partnerships to overcome Europe’s reliance on external technologies and position itself at the forefront of the global digital economy. Currently, […]