EN

Egy friss kutatás szerint a ChatGPT túlzott használata növelheti a magányosság érzését

Egy friss kutatás szerint a ChatGPT túlzott használata növelheti a magányosság érzését
Kép: Freepik via freepik licence

Az OpenAI és az MIT Media Lab által 2025. március 21-én közzétett közös kutatás szerint a ChatGPT-vel érzelmi kapcsolatot kialakító felhasználók hajlamosabbak a magányosságra és az érzelmi függőségre. A kutatók közel 40 millió ChatGPT interakciót elemeztek automatizált módszerekkel, valamint egy közel 1000 résztvevős, négy héten át tartó randomizált kontrollált vizsgálatot (RCT) végeztek, hogy megértsék a mesterséges intelligenciával való érzelmi interakciók hatásait a felhasználók jóllétére.

A tanulmány eredményei szerint az érzelmi kapcsolódás ritka jelenség a ChatGPT használata során, és főként a legintenzívebb felhasználók kis csoportjára korlátozódik, akik jelentősen nagyobb valószínűséggel értettek egyet olyan állításokkal, mint "a ChatGPT-t barátomnak tekintem". A különböző beszélgetéstípusok eltérően befolyásolják a jóllétet: a személyes beszélgetések magasabb szintű magányossággal, de alacsonyabb érzelmi függőséggel jártak mérsékelt használat mellett, míg a nem személyes beszélgetések növelték az érzelmi függőséget, különösen intenzív használat esetén. Azok a résztvevők, akik 'kötődtek' a ChatGPT-hez (jellemzően az eszközzel töltött idő felső 10%-ába tartozók) nagyobb valószínűséggel voltak magányosak, és jobban támaszkodtak rá, mint mások.

A kutatás úttörő jelentőségű a fejlett mesterséges intelligencia modellek emberi élményre és jóllétre gyakorolt hatásának megértésében, bár a kutatók óvnak az elhamarkodott általánosítástól. Az eredmények szerint a hangalapú chatbotok használatának kezdeti szakaszában csökkent a felhasználók magányosságérzete a csak szöveges változathoz képest, azonban ez az előny fokozatosan eltűnt a hosszabb távú használat során. A tanulmány több korláttal is rendelkezik: az eredményeket még nem vetették alá szakértői lektorálásnak; emellett csak angol nyelvű beszélgetéseket vizsgáltak, kizárólag amerikai résztvevőkkel. Mindez rávilágít arra, hogy szükség van további kutatásokra, amelyek különböző nyelveket és kulturális hátteret is figyelembe vesznek.

Források:

1.

OpenAI Logo
Early methods for studying affective use and emotional well-being on ChatGPT
An OpenAI and MIT Media Lab collaboration exploring how AI interactions impact users' emotional well-being.

2.

OpenAI research suggests heavy ChatGPT use might make you feel lonelier
AI chatbots have their benefits, but only time (and more research) will reveal their full impacts on users.

3.

Heavy ChatGPT users tend to be more lonely, suggests research
Studies show those who engage emotionally with bot rely on it more and have fewer real-life relationships

4.

Early methods for studying affective use and emotional wellbeing in ChatGPT: An OpenAI and MIT Media Lab Research collaboration – MIT Media Lab
Editor’s Note: This blog was written jointly with OpenAI and the MIT Media Lab. It also appears here.