2025 februárjában az OECD kiadta az AI-incidensek közös jelentési keretrendszere felé (Towards a Common Reporting Framework for AI Incidents) című jelentését, amely egy egységes nemzetközi rendszert javasol a mesterséges intelligenciával kapcsolatos események bejelentésére és nyomon követésére. Ez a kezdeményezés válasz a növekvő kockázatokra, mint például a diszkrimináció, adatvédelmi jogsértések és biztonsági problémák.
A jelentés pontos definíciót ad az AI-incidensre mint olyan eseményre, ahol egy AI-rendszer fejlesztése, használata vagy hibás működése közvetlenül vagy közvetve károkhoz vezet, továbbá meghatározza az AI-veszélyt mint potenciális incidens-előzményt. A keretrendszer kidolgozásához négy forrást használtak fel: az OECD AI-rendszerek osztályozási keretrendszerét, a Felelős AI Együttműködés AI Incidensek Adatbázisát (AI Incidents Database, AIID), az OECD Globális Termékvisszahívási Portálját és az OECD AI Incidens Figyelőt (AI Incidents Monitor, AIM). A jelentés 29 kritériumot határoz meg az incidensek bejelentéséhez, amelyeket nyolc kategóriába soroltak, mint például az incidens metaadatai, a keletkezett károk részletei és a gazdasági környezet. Ezek közül hét kritérium megadása kötelező. Ahogyan a jelentés fogalmaz: a keretrendszer részben a hét kötelező kritériumán keresztül rugalmas struktúrát biztosít az AI-incidensek bejelentéséhez és nyomon követéséhez.
A közös jelentési keretrendszer célja az interoperabilitás fokozása az AI-incidensek bejelentésében, miközben kiegészíti a nemzeti szakpolitikákat és szabályozási intézkedéseket. Az országok a közös megközelítést alkalmazhatják, miközben rugalmasságot kapnak a válaszadás módjában a saját nemzeti politikáik szerint. A keretrendszer segítséget nyújt a döntéshozóknak a magas kockázatú rendszerek azonosításában, a jelenlegi és jövőbeli kockázatok megértésében, valamint az érintett érdekelt felekre gyakorolt hatások értékelésében, miközben elősegíti a különböző joghatóságok közötti információmegosztást az adatvédelmi, szellemi tulajdonhoz fűződő vagy biztonsági törvények sérelme nélkül.
Források:
1.

2.
3.
