Az Európai Unió szabályozó hatóságai előkészítik az Elon Musk tulajdonában lévő X közösségi platform megbüntetését a Digital Services Act (DSA) megsértése miatt. A büntetés akár 1 milliárd dollárt meghaladó bírságot jelenthet, és arra is kötelezhetik a platformot, hogy bizonyos változtatásokat hajtson végre a szolgáltatásaiban. Az EU 2023-ban indított vizsgálata megállapította, hogy az X áthágta a jogszabályokat azzal, hogy nem biztosított megfelelő átláthatóságot a hirdetésekről, megtagadta a külső kutatók hozzáférését a dezinformációs adatokhoz, és nem ellenőrizte megfelelően a "hitelesített" fiókokat, ami sebezhetőbbé tette a platformot a visszaélésekkel és a külföldi beavatkozásokkal szemben.
Az uniós hatóságok két párhuzamos vizsgálatot folytatnak az X ellen: az első, amely a fenti konkrét szabálysértésekre összpontosít, és egy második, átfogóbb nyomozás, amely szerint az X laza tartalommoderációs gyakorlata illegális gyűlöletbeszéd, dezinformáció és egyéb, a demokráciát aláásó tartalmak központjává tette a platformot az EU 27 tagállamában. A DSA alapján a vállalatok a globális bevételük akár 6 százalékáig terjedő bírsággal sújthatók, és mivel az X kizárólag Musk tulajdonában van, az EU fontolgatja, hogy a bírság kiszámításakor figyelembe veszi Musk más magáncégeinek, például a SpaceX-nek a bevételeit is, ami potenciálisan jóval 1 milliárd dollár fölé emelheti a lehetséges büntetést. Mindig is tisztességesen és megkülönböztetés nélkül érvényesítettük és továbbra is érvényesíteni fogjuk törvényeinket minden, az EU-ban működő vállalatra vonatkozóan, teljes összhangban a globális szabályokkal - nyilatkozta az Európai Bizottság szóvivője.
Az X ügy különösen érzékeny időszakban kerül előtérbe, amikor fokozódnak a transzatlanti kereskedelmi feszültségek Donald Trump új vámtarifáinak bejelentése után, és mivel Musk Trump elnök közeli tanácsadója. Az X már reagált a várható büntetésre: példátlan politikai cenzúrának és a szólásszabadság elleni támadásnak nevezve azt, míg Musk korábban kijelentette, hogy kész egy nagyon nyilvános bírósági csatában megvédeni platformját. Az X elleni szankciók bejelentése 2025 nyarára várható, de az EU és az X még mindig megegyezhet, ha a vállalat olyan változtatásokat hajt végre, amelyek kielégítik a szabályozók aggályait. A döntés széles körű következményekkel járhat, mivel ez lesz az első jelentős próbálkozás a DSA érvényesítésére, amely a technológiai cégeket platformjaik jobb ellenőrzésére és szolgáltatásaik működésének megfelelő átláthatóságára kötelezi.
Források:
1.
2.

3.
