A nagy nyelvi modellek (LLM) és generatív mesterséges intelligencia (GenAI) eszközök alapvetően átalakítják a kutatási és publikációs folyamatokat. E technológiák segíthetnek a kutatómunkában, ugyanakkor új kihívásokat jelenthetnek a tudományos integritás, a szerzői jogok, adatvédelem és kutatásetika terén. E fejleményeket figyelembe véve az alábbi ajánlást dolgoztuk ki a GenAI tudományos munkában történő felelős használatára vonatkozóan, biztosítva ezzel a tudományos integritás megőrzését.
A generatív mesterséges intelligencia (generative AI–GenAI) az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló (EU) 2024/1689 rendelete értelmében olyan fejlett AI-technológia, amely a felhasználók által megadott utasítások (promptok) alapján képes tartalmakat létrehozni, beleértve többek között szövegeket, képeket és programkódokat. A GenAI eszközök használata plágiumveszélyt hordoz magában és a generált tartalmak esetében fennáll a téves információkon, nem a tényeken alapuló tudás előállításának kockázata. Az alábbiakban meghatározottak szerint a tudományos munka során a GenAI használata egyes esetekben ajánlott, míg más esetekben nem elfogadható, meghatározott esetekben Kutatásetikai Bizottság egyetértéséhez köthető. A GenAI eszközöket szerzőként nem lehet feltüntetni a tudományos műveken (szerző csak természetes személy lehet). A GenAI eszközök jogszerű és etikus használata a szerző felelőssége.
1. Nem elfogadható tevékenységek
A. A GenAI eszközök szerzőként való feltüntetése.
B. A GenAI által létrehozott és nem ellenőrzött hivatkozások használata.
C. Személyes adat, különleges adat, üzleti titok és egyéb védett adat nem a kutató által fenntartott GenAI eszközökbe történő feltöltése, kivéve, ha erre a jogosult előzetes írásos engedélyt adott.
D. A GenAI által készített képek, ábrák publikációs célú felhasználása (kivéve, ha ez kutatási célból indokolt és ez megfelelő jelöléssel van ellátva).
E. A kutatási adatok GenAI-generált szintetikus adatokkal való helyettesítése (kivéve, ha ez kutatási célból indokolt, mint például a modellfejlesztés vagy szimulációk esetében és ez megfelelő jelöléssel van ellátva).
2. A körültekintés mellett ajánlott használat esetkörei
F. Stilisztikai, nyelvtani javítások céljából való használat.
Az adatelőkészítésre, adatelemzésre használt utasításokat az adatalapú kutatásokra vonatkozó FAIR (Findable – megtalálható, Accessible – hozzáférhető, Interoperable – szabványos, Reusable – újrafelhasználható) tudományos sztenderdeknek megfelelően nyilvános repozitóriumban kell elhelyezni és a tudományos műben hivatkozni, amennyiben az nem sérti a szerzői jogokat, üzleti titkot vagy más jogszabályi előírást.
A GenAI eszközök használatát külön nyilatkozat formájában egyértelműen (gyártó/fejlesztő nevével, verziószámmal, modelltípussal együtt) fel kell tüntetni a tudományos művekben. Ennek során meg kell jelölni a felhasználás módját, és okát. Javasolt "Generatív mesterséges intelligencia átláthatósági nyilatkozat" szerkezet: "Generatív mesterséges intelligencia nyilatkozat: A mű elkészítése során az alábbi generatív mesterséges intelligencia eszközöket használtam/használtuk fel: kutatási cél (pl. adatelemzés jellege), fejlesztő intézmény (év) (pl. OpenAI. (2025)), eszköz neve, dátum és verzió (pl. ChatGPT, 2025.02.23., GPT-4). URL (pl. https://chat.openai.com/chat).