A Gartner kutatásai szerint a jelenlegi AI-ügynök alapú projektek több mint 40%-át törölni fogják 2027 végéig a növekvő költségek, a tisztázatlan üzleti érték és a nem megfelelő kockázatkezelés miatt. A vállalatok jelentős része korai kísérleti fázisban lévő projektekbe fektet, amelyeket gyakran a hype vezérel és helytelenül alkalmaznak. A Gartner 2025 januári, 3412 webináriumi résztvevőt érintő felmérése szerint a szervezetek 19%-a jelentős befektetéseket eszközölt AI-ügynök alapú technológiákba, 42%-uk konzervatívabb megközelítést alkalmazott, 8%-uk egyáltalán nem fektetett be, míg 31%-uk várakozó álláspontra helyezkedett vagy bizonytalan.
A piacot jelentősen torzítja az „ügynök-mosás" gyakorlata, amikor meglévő termékeket, például chatbotokat vagy RPA-megoldásokat újracímkéznek AI-ügynökként valódi képességek nélkül. A Gartner becslései szerint az ezrekben mérhető AI-ügynök szolgáltatók közül mindössze körülbelül 130 rendelkezik valódi ügynök-alapú megoldásokkal. Anushree Verma, a Gartner vezető elemzője szerint a jelenlegi modellek nem rendelkeznek azzal az érettséggel és képességgel, hogy önállóan komplex üzleti célokat valósítsanak meg vagy idővel árnyalt utasításokat kövessenek. A szakértő hangsúlyozza, hogy az AI-ügynökként pozícionált felhasználási esetek nagy része valójában nem igényel ilyen jellegű implementációt.
A hosszú távú kilátások ennek ellenére biztatóak, hiszen a Gartner előrejelzése szerint 2028-ra a napi munkahelyi döntések 15%-át autonóm módon AI-ügynökök fogják meghozni, szemben a 2024-es 0%-kal. Emellett a vállalati szoftveralkalmazások 33%-a fog tartalmazni AI-ügynök funkcionalitást 2028-ra, szemben a 2024-es kevesebb mint 1%-kal. A sikeres megvalósításhoz a vállalatoknak az egyéni feladatok automatizálása helyett a vállalati termelékenységre kell összpontosítaniuk, és gyakran a munkafolyamatokat az alapoktól kell újragondolniuk az AI-ügynökökkel, mivel a meglévő rendszerekbe történő integrálás technikailag bonyolult lehet.
Források:
1.

2.

3.
